Vijesti iz Adis Abebe

Vijesti iz Adis Abebe Prije nekoliko dana potpisan je ugovor o izradi idejnog rješenja gradske knjižnice koja ?e novi prostor dobiti u dvorištu pala?e Radoševi?. To je još jedan korak u rješavanju goru?eg problema smještaja naše knjižnice koja se više od dvadeset godina nalazi u neadekvatnom prostoru pala?e u središtu grada.

Prvi korak bilo je georadarsko snimanje dvorišta kako bi se ustvrdila vrsta i sastav tla ispod betonirane površine. Nakon što je utvr?eno da je rije? o zemljanom nasipu, uslijedila su arheološka istraživanja. U svibnju i lipnju skupina arheologa otvorila je i istražila sondu na sjevernoj strani dvorišta. U raznim slojevima prona?eno je nekoliko ulomaka keramike, a na razini ispod ulice prona?en je kasnoanti?ki grob. Nakon ljeta nastavit ?e se iskapanja i istraživanja.

Na Youtubeu je predstavljen prikaz unutrašnjeg i vanjskog prostora prema nacrtu arhitekta Tomislava Krajine, koji je poznat po izvrsnom rješenju prostora knjižnice u njegovom rodnom Šibeniku. Novu hvarsku knjižnicu zamislio je u gabaritima postoje?eg ogra?enog prostora dvorišta, na dvije etaže sa sa?uvanom krovnom terasom i ulazom na sjeveru, odnosno u uli?ici paralelnoj sa Pjacom. Povjerenstvo i konzervatori na?elno su se složili s projektom, te slijede daljnji koraci. Na poveznici možete vidjeti idejno rješenje nove knjižnice.
www.youtube.com/watch

Nadamo se i vjerujemo kako ?e naša i vaša nova knjižnica otvoriti vrata 2023. godine.

« Povratak na zanimljivosti | Napisano 20.08.2020